AYANEO prezentuje Next Lite — budżetowego Handhelda ze SteamOS

AYANEO prezentuje Next Lite — budżetowego Handhelda ze SteamOS

A to ci niespodzianka. Steam Deck ni stąd, ni zowąd przestał być jedynym handheldem dostarczanym oficjalnie z systemem SteamOS. Poznajcie AYANEO Next Lite — urządzenie, które chce powalczyć o swój kawałek tortu w niższym przedziale cenowym.

Nowa nazwa, stara konstrukcja

Ogłoszone wczoraj AYANEO Next Lite tak naprawdę nie jest w pełni nowym urządzeniem. Jeśli spojrzymy na wcześniejsze handheldy firmy, to szybko zauważymy, że Next Lite to tylko nieco zmieniony/odświeżony model Next, który trafił na rynek pod koniec 2021 roku. Next Lite ma więc praktycznie identyczny wygląd oraz konstrukcję, dokładnie ten sam, 7-calowy ekran z rozdzielczością 800p , jednakowe porty (3x USB-C + 1x jack 3,5) i baterię o pojemności 47Wh.

Wygląd AYANEO Next Lite

Jeśli chodzi o zmiany, to z tych mniejszych: AYANEO Next Lite używa słabszego APU/procesora niż jego prekursor. Tym razem zamiast Ryzen’a 7 5800U/5820U od AMD nowszy model otrzymał Ryzena 5 4500U (w słabszej wersji) i Ryzena 7 4800U w wersjii mocniejszej. Wszystkie wymienione jednostki, korzystają niestety ze starszego układu graficznego Vega 8. W zastosowaniach graficznych (czytaj: większość gier) będą one zazwyczaj wyraźnie wolniejsze od Steam Decka, ROG ALLY, czy Lenovo Legion GO. Recenzję Oryginalnego AYANEO Next możecie zobaczyć poniżej:

Cała reszta urządzenia, pod względem technicznym jest praktycznie taka sama, jak wcześniej. Nieco bardziej interesująco, robi się, jednak gdy spojrzymy na oprogramowanie.

SteamOS na pokładzie i Windows jako opcja

Zdecydowanie najciekawszą zmianą w AYANEO NEXT Lite, którą szybko podchwyciły media, jest zastosowany system. Chińska firma zdecydowała się bowiem zainstalować na urządzeniu SteamOS, co czyni nowego handhelda, drugim (zaraz po Steam Decku) sprzętem oficjalnie dostarczanym z tym system. Co ciekawe AYANEO nie podjęło oficjalnej współpracy z Valve, tak jak myślało wcześniej wiele osób. Zamiast tego chińska firma wykorzystuje fanowski obraz HoloISO, który miał otrzymać kilka optymalizacji i modyfikacji.

Zainstalowany domyślnie HoloISO (SteamOS)

AYANEO zaznacza też, że w razie potrzeby/preferencji użytkownicy będą mogli samodzielnie zainstalować na handheldzie system Windows. Dedykowane sterowniki dla okienek, mają być dostępne do pobrania ze strony producenta.

Aktualizacja: AYANEO w całości wycofało się z HoloISO i ogłosiło, że Next Lite będzie wysyłany tylko i wyłącznie z Windowsem 11. Niestety, oznacza to, że sprzęt traci jedną ze swoich najbardziej unikalnych cech (oczywiście użytkownicy będą mogli to poprawić na własną rękę).

AYANEO Next Lite — dokładne dane techniczne i cena

Specyfikacja AYANEO Next Lite prezentuje się następująco:

 • CPU: AMD Ryzen 5 4500U (6 rdzeni/6 wątków taktowanych do 4 GHz) lub Ryzen 7 4800U (8 rdzeni/16 wątków taktowanych do 4,2 GHz)
 • Zintegrowane GPU: Radeon RX Vega 8
 • Pamięć RAM: 16 GB LPDDR4x o taktowaniu 4266 MHz
 • Dysk: SSD 128 GB (tylko model z 4500U) lub 512 GB
 • Wyświetlacz: Dotykowy, 7 cali IPS o rozdzielczości 1280 na 800 z jasnością 500 nitów i 72% pokrycia przestrzeni NTSC (powinno być zbliżone do 100% pokrycia sRGB)
 • Joysticki: Joysticki wykorzystujące sensor Halla (brak driftu).
 • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2
 • Złącza: 1x złącze słuchawkowe mini jack, 3x USB-C (2 w pełni funkcjonalne, 1 tylko do ładowania); Brak slotu na kartę microSD
 • Bateria: 47Wh
 • Wymiary: 267 (szerokość) na 112 (wysokość) na 22 mm (grubość).
 • Waga: Około 720g.
 • System operacyjny: SteamOS; zmodyfikowane HoloISO.

Cena najsłabszego wariantu AYANEO Next Lite ma zaczynać się od 299$. W przeliczeniu na nasze i dodaniu podatku da to jakieś 1450 zł. Wysyłka urządzenia powinna rozpocząć się jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Wersje kolorystyczne AYANEO Next Lite

Dajcie znać w komentarzach, czy podoba wam się AYANEO Next Lite i czy z jakiegoś powodu wybralibyście go zamiast Steam Decka!

Podobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć tworzenie podobnych treści? Możesz postawić mi kawę/herbatę (zapewne to drugie) w serwisie buycoffee.to

Zaproszenie na kawę

Komentarz

Informacja: W celu wykluczenia z dyskusji botów komentarze są zatwierdzane ręcznie, dlatego może minąć kilka godzin, zanim pojawią się one na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *