Oto AYANEO Slide — ciekawy handheld z wysuwaną klawiaturą

Oto AYANEO Slide — ciekawy handheld z wysuwaną klawiaturą

Rynek handheldowych komputerów dosłownie rośnie jak na drożdżach. Tylko w tym roku mieliśmy premierę takich urządzeń jak: ROG Ally, Lenovo Legion Go, czy (zaledwie w zeszłym tygodniu) Steam Deck OLED. To jednak nie koniec niespodzianek, bo AYANEO, czyli jeden z prekursorów tej branży rozpoczął przedsprzedaż zupełnie nowego urządzenia. Poznajcie AYANEO Slide.

AYANEO Slide — Konsola w stylu rozsuwanych telefonów

AYANEO Slide tak, jak wiele innych przenośnych PC z tego roku korzysta z SoC AMD Ryzen 7 7840U jest to jednostka posiadająca CPU z 8 rdzeniami/16 wątkami oraz mocną zintegrowaną grafiką Radeon 780M opartą na architekturze RDNA 3. Pod względem oferowanej wydajności ten zestaw jest odpowiednikiem procesora Z1 Extreme znanego ze wspomnianych wcześniej ROG Ally, czy Lenovo Legion Go. Jeśli chodzi o pamięć oraz pamięć wewnętrzną, to AYANEO Slide wygląda dość interesująco. Mamy tutaj bowiem 4 możliwe konfiguracje, konkretnie:

  • 16 GB pamięci RAM + 512 GB pamięci wewnętrznej
  • 32 GB pamięci RAM + 512 GB pamięci wewnętrznej
  • 32 GB pamięci RAM + 2 TB pamięci wewnętrznej
  • 64 GB pamięci RAM + 4 TB pamięci wewnętrznej

Model z 64 GB RAM-u i 4 TB pamięci wygląda na sporą przesadę, jeśli chodzi o urządzenie do grania i szczerze, trochę nie rozumiem takiego ruchu. Tak czy inaczej, wszystkie modele korzystają z pamięci LPDDR5X (podstawowe taktowanie: 6400 MHz, możliwość podkręcenia do 7500 MHz) i dysków SSD NVMe w formacie M.2 2280 (standardowa długość).

Podzespoły w AYANEO Slide

Zdecydowanie najciekawszym elementem AYANEO SLIDE jest jego konstrukcja oraz wyświetlacz. Tak, jak podopowiada już sama nazwa urządzenia — nowa konsola od AYANEO ma wysuwany ekran podobny do tego, znanego ze starej Nokii E7, czy innego tegorocznego handhelda o nazwie GPD WIN 4. Po wysunięciu ekranu w AYANEO SLIDE znajdziemy oczywiście pełnoprawną, fizyczną klawiaturę, która ułatwi wprowadzanie tekstu. Ekran można ustawić w kilku pozycjach różniących się od siebie kątem nachylenia.

Sam panel ma przekątną 6 cali i pracuje w rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli (Full HD). Jest to matryca wykonana w technologii IPS, więc raczej nie liczyłbym na jakość porównywalną z najnowszym Steam Deckiem OLED. Wciąż AYANEO chwali się, że ekran w SLIDER potrafi pokryć 100% kolorów w przestrzeni sRGB oraz 85% kolorów w szerszym DCI-P3, co o niebo przebija pierwszą wersję Steam Decka (nawet po aktualizacji około 73% sRGB). Maksymalna jasność ekranu dla AYANEO Slide to około 400 nitów.

Wysuwany ekran w nowej konsoli

Spora część materiałów promocyjnych o AYANEO Slide dotyczy, pokaźnego układu chłodzenia. Chińska firma nazywa go 3+2 i jest on ponoć w stanie utrzymać CPU poniżej 66 stopni celsjusza, nawet przy poborze mocy rzędu 28W.

AYANEO Slide ma mieć mocny układ chłodzenia

Pełna specyfikacja AYANEO Slide prezentuje się następująco:

  • CPU: AMD Ryzen 7 7840U z maksymalnym TDP 28W.
  • Pamięć RAM: 16/32/64 GB LPDDRX5. Pojemność zależna od modelu
  • Dysk: 512 GB/2TB/4TB M.2 NVMe SSD na PCIE 4.0 w formacie 2280. Pojemność zależna od modelu.
  • Wyświetlacz: Rozsuwany, 6”, rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli. Technologia IPS. Pokrycie sRGB na poziomie 100%, pokrycie DCI-P3 około 85%. Maksymalna jasność 400 nitów. Kontrast 1000:1.
  • Klawiatura: Klawiatura QWERTY o rozmiarze około 60% (bez rzędu F i bez klawiatury numerycznej).
  • Joysticki: Joysticki wykorzystujące sensor Halla (brak driftu).
  • Złącza: 2x USB4 (typu C) z możliwością przesyłania obrazu i podłączenia zewnętrznej karty graficznej. 1x slot na kartę microSD.
  • Bateria: 46,2 Wh (nieco mniejsza niż w Steam Decku OLED/Lenovo Legion GO, ale zauważalnie większa niż w oryginalnym Steam Decku, czy ROG Ally).
  • Wymiary: 226 na 90 na 28,5 mm.
  • Waga: Około 650 g.
  • System operacyjny: Windows 11 z dodatkowymi nakładkami “AYASpace 2”.

To, jak wygląda opisywane urządzenie, zobaczycie dokładniej na poniższym filmie, z kanału AYANEO na YouTube:

AYANEO Slide można już zamawiać w trwającej kampanii INDIEGOGO. Cena zaczyna się od 700 USD za najsłabszy model (16 GB RAM + dysk 512 GB), a kończy na 1300 USD (64 GB RAM-u + dysk 4 TB). Po zakończeniu kampanii ceny mają zostać podniesione o 100-300$.

Cena AYANEO Slide

Napiszcie w komentarzach, czy podoba Wam się AYANEO SLIDE i czy rozważylibyście go zamiast Steam Decka lub innych popularnych handheldów!

Podobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć tworzenie podobnych treści? Możesz postawić mi kawę/herbatę (zapewne to drugie) w serwisie buycoffee.to

Zaproszenie na kawę

Komentarz

Informacja: W celu wykluczenia z dyskusji botów komentarze są zatwierdzane ręcznie, dlatego może minąć kilka godzin, zanim pojawią się one na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *