MSI z przytupem wchodzi na rynek handheldów — Oto MSI Claw

Oto MSI Claw — MSI z przytupem wchodzi na rynek handheldów

Na trwających targach CES w LAS Vegas mogliśmy zobaczyć już sporo nowości takich jak karty graficzne, czy procesory. Swoją (moim zdaniem nieco ciekawszą) niespodziankę postanowiło też ujawnić MSI. Poznajcie nowego konkurenta dla Steam Decka, Asus Rog Ally i Lenovo Legion Go. Oto MSI Claw A1M.

MSI Claw A1M — Pierwszy handheld z Core Ultra od Intela

Nowy przenośny PC w ofercie MSI nosi nazwę MSI Claw A1M i pod względem wyglądu dość mocno przypomina ROG Ally (tylko że ze zmienionym kolorem). Dostajemy tutaj podobny kształt konstrukcji, praktycznie identyczny styl przycisków i D-pada, oraz RGB połyskujące na krawędziach Joysticków. Cechą wyróżniającą MSI Claw są jednak przyciski z prawej strony, bo jak się okazuje, w nich również zastosowano oświetlenie RGB.

Wygląd MSI Claw
Źródło: MSI

Podobieństwa do Ally nie kończą się jednak tylko na wyglądzie, bo zauważymy je też przy ekranie. MSI postawiło tu na 7-calowy panel dotykowy IPS o rozdzielczości 1920 oraz 1080, odświeżaniu 120Hz, 100% pokryciu sRGB i maksymalnej jasności sięgającej do 500 nitów. Specyfikacja jest więc bliźniacza, do tego, co oferuje “konsola” ASUS’a. Wiele publikacji i pierwszych wrażeń sugeruje, że w obu urządzeniach została zastosowana dokładnie ta sama matryca. Jeżeli okaże się to prawdą to MSI Claw powinno obsłużyć też technologię VRR, która automatycznie dostosowuje odświeżanie panelu do FPS w uruchomionej grze (zapewnia to lepsze poczucie płynności i mniejsze “rwania” obrazu).

Po bliższym przeglądnięciu się wnętrzu MSI Claw zauważamy już znacznie więcej oryginalności. Inaczej niż (praktycznie) wszyscy konkurenci MSI korzysta z procesora/APU od Intela, a nie takiego dostarczanego przez AMD. Claw będzie dostępny z dwoma APU, konkretnie: Core 5 Ultra 135H oraz Core 7 Ultra 155H. Ten pierwszy ma 14 rdzeni CPU (4 rdzenie wydajne, 8 energooszczędnych i 2 super energooszczędny) oraz zintegrowany układ graficzny Intel ARC z 7 jednostkami. Core 7 Ultra jest już nieco mocniejszy, bo ma 6 rdzeni wydajnych (i tak sam układ rdzeni energooszczędnych) i 8 jednostek w zintegrowanym GPU. Według pierwszych testów MSI Claw z Core 7 Ultra pozwala na ustawienie TDP pomiędzy 15 a 45W (!!!), a jego wydajność przy 30W jest porównywalna z ROG Ally przy 25W. Krótkie porównanie wydajności pomiędzy dwoma urządzeniami możecie zobaczyć w poniższym filmie od Dave2D:

Najważniejsze pytanie przy takiej wydajności i z tak wysokim ograniczeniem TDP to oczywiście: czas pracy na baterii. We wnętrzu MSI Claw znalazło się miejsce na akumulator o pojemności 53 Wh, więc przy maksymalnym TDP 45W nowa konsola wytrzyma mniej więcej godzinę, a przy 30W powinniśmy otrzymać nieco lepsze wyniki niż przy ROG ALLY.

MSI Claw dokładna specyfikacja, cena i data premiery

Dokładna specyfikacja MSI Claw prezentuje się następująco:

 • CPU: Intel Core 5 Ultra 135H (14 rdzeni, 18 wątków) z zegarem do 4,6 GHz lub Core 7 Ultra 155 H (16 rdzeni, 22 wątki) z zegarek do 4,8 GHz
 • Zintegrowane GPU: ARC z 7 rdzeniami XE (Core 5) taktowanymi do 2,2 GHz lub 8 rdzeniami XE (Core 7) taktowanymi do 2,25 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB LPPDR5 o taktowaniu 6400 MHz
 • Dysk: 512 GB (Core 5), 1 TB (Core 7)
 • Wyświetlacz: Dotykowy, 7 cali IPS o rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli (Full HD), odświeżaniu 120 Hz i jasności 500 nitów (potencjalnie z VRR)
 • Joysticki: Joysticki wykorzystujące sensor Halla (brak driftu).
 • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4
 • Złącza: 1x złącze słuchawkowe mini jack, USB-C z obsługą Thunderbolt 4, slot na kartę Micro SD
 • Bateria: 53 Wh (podobna rozmiarowo do Steam Decka OLED i Lenovo Legion GO; zdecydowanie większa od Steam Decka LCD oraz ROG ALLY)
 • Wymiary: 294 (szerokość) na 117 (wysokość) na 21,2 mm (grubość).
 • Waga: Około 675 g.
 • System operacyjny: Windows 11 z dodatkowym oprogramowanie MSI Center M dla łatwiejszej kontroli

Cena za słabszy model (Core 5 Ultra, dysk 512 GB) ma wynosić 699$ (w Polsce pewnie około 3700 zł). Za wyższy model (Core 7 Ultra, dysk 1 TB) przyjdzie nam zapłacić 799$ (w kraju kwitnącej cebuli pewnie trochę powyżej 4000 zł). MSI Claw ma pojawić się na sklepowych półkach w pierwszej połowie 2024 roku.

Konsola MSI z uruchomioną grą

A Wy, co myślicie o nowej komputero-konsoli od MSI? Czy producent ma szansę powalczyć z mocnymi graczami na rynku takimi jak Valve, ASUS, Lenovo, czy nawet AYANEO? Koniecznie napiszcie o tym w komentarzach!

Podobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć tworzenie podobnych treści? Możesz postawić mi kawę/herbatę (zapewne to drugie) w serwisie buycoffee.to

Zaproszenie na kawę

Komentarz

Informacja: W celu wykluczenia z dyskusji botów komentarze są zatwierdzane ręcznie, dlatego może minąć kilka godzin, zanim pojawią się one na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *