Konfiguracja emulatora AetherSX2, czyli PS2 w twoim telefonie

Konfiguracja emulatora AetherSX2, czyli PS2 w twoim telefonie

Niedawno na blogu opowiadałem, jak skonfigurować najlepszy emulator PS2 na PC, czyli PCSX2. Wciąż pozostajemy w temacie emulacji PlayStation 2, jednak tym razem zajmiemy się (znacznie) mniejszymi urządzeniami. Konkretnie takimi, które zmieszczą się w naszej kieszeni. W tym poradniku pokażę jak skonfigurować emulator AetherSX2 na kompatybilnych smartfonach.

Czego potrzebujemy do skonfigurowania emulatora PS2?

Bez zbędnego przedłużania, przechodzimy do tego, co będzie nam potrzebne podczas całego procesu. W przypadku AetherSX2 jest to:

 • Odpowiednio mocny smartfon z Androidem (wytłumaczone nieco niżej)
 • BIOS dla PlayStation 2 (w celu jego pozyskania polecam skorzystać z mojego poradnika)
 • 10-15 minut na zainstalowanie i konfigurację emulatora

Po zdobyciu pliku BIOS musimy dodatkowo przenieść go na nasz telefon (wystarczy podłączyć smartfon do komputera i przenieść plik do pamięci). Polecam umieścić plik BIOS w jakimś łatwym miejscu, żeby potem nie mieć problemów z jego odnalezieniem przy konfiguracji (na swoim telefonie mam do tego specjalny podfolder w folderze “pobrane”).

Wymagania AetherSX2 — jaki telefon do emulacji PS2

Pomimo upływu lat, emulacja PlayStation 2 wciąż nie jest łatwym zadaniem. Właśnie dlatego do poprawnego działania AetherSX2 na naszym smartfonie z Androidem będziemy potrzebowali dość mocnych bebechów. Twórca aplikacji poleca tutaj co najmniej SoC Snapdragon 845 lub lepsze, aby uzyskać optymalną wydajność w większości gier (to wymaganie spełnia obecnie spora grupa urządzeń z wyższej średniej półki). Niestety nawet ze Snapdragonem 845 spotykamy się z kilkoma grami (np. God of War 2) w których doświadczymy kilku spadków animacji. Aby je rozwiązać, będziemy musieli uruchomić emulator PlayStation 2 na nieco mocniejszym sprzęcie (np. na Retroid Pocket 4 Pro).

Jeżeli nasz smartfon nie ma wystarczająco mocy, by uruchomić jakąś grę w 60 FPS, to możemy ratować się Europejskimi grami PAL, które są ograniczone do 50 FPS.

Osobiście korzystałem z AetherSX2 na Poco F3 ze Snapdragonem 870, co pozwalało na płynną rozgrywkę w grach PAL z 2,5-krotnie większą rozdzielczością niż w przypadku oryginalnego PS2.

AetherSX2 podobnie, jak emulatory innych konsol nie jest obecnie dostępny na iPhone (choć kto wie, może się to zmieni, gdy Apple pozwoli na side loading aplikacji).

Pobieranie i konfiguracja AetherSX2

UWAGA! W Internecie można znaleźć sporo osób, które udostępniają ten emulator PS2 lub podają się za jego twórców. Dla bezpieczeństwa radziłbym pobierać aplikację tylko i wyłącznie z oficjalnej strony projektu.

Aby pobrać i wstępnie skonfigurować emulator AetherSX2:

 1. Wchodzimy na oficjalną stronę projektu AetherSX2 i w sekcji
  “Google Play Version” klikamy na niebieski link
  .
  Pobieranie AetherSX2
 2. Po chwili możemy zostać zapytani, czy na pewno chcemy pobrać plik APK nieznanego pochodzenia. Jeżeli tak się stało, to potwierdzamy operację odpowiednim przyciskiem (na niektórych telefonach, trzeba też przejść do ustawień i włączyć opcję “instalowanie nieznanych aplikacji”/”instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł”). Powinno rozpocząć to pobieranie emulatora PS2.
 3. Po zakończeniu pobierania, zaznaczamy opcję “Otwórz” w wyświetlonym powiadomieniu, a zaraz po tym klikamy “Zainstaluj”.
  Instalacja aplikacji
 4. Teraz szukamy emulatora AetherSX2 wśród naszych aplikacji i go uruchamiamy. Przy pierwszym uruchomieniu zostanie wyświetlony ekran konfiguratora. Na pierwszym ekranie klikamy przycisk “Dalej”.
  Ekran konfiguracji emulatora PS2 na Androidzie
 5. Akceptujemy warunki korzystania/informacje o aplikacji i ponownie przechodzimy dalej.
 6. Na kolejnym ekranie zatytułowanym “Ustawienia” możemy zmienić kilka opcji dotyczących domyślnej orientacji ekranu w grach, czy rozdzielczości. Jeżeli nie wiecie, jak dobrze wasz telefon jest w stanie emulować PS2, to na razie polecam zostawić wszystkie opcje domyślnie i nacisnąć przycisk “Dalej”.
  Domyślne ustawienia AetherSX2
 7. Przyszła pora na import BIOS-u dla systemu. Klikamy więc zielony przycisk widoczny na ekranie, a następnie nawigujemy do miejsca, gdzie zapisaliśmy nasz plik BIOS i zaznaczamy go pojedynczym kliknięciem. Po prawidłowym rozpoznaniu BIOS-u ponownie go zaznaczamy i klikamy “Dalej”.
  Importowanie BIOS-u
 8. Po dodaniu oprogramowania systemowego PlayStation 2, emulator poprosi nas o dodanie katalogu z grami (chodzi o sam folder, same gry możemy wrzucić tam później). Klikamy przycisk +, nawigujemy do folderu, gdzie są/będą nasze gry i potwierdzamy operację przyciskiem “Użyj Tego Folderu”. Po dodaniu odpowiedniego katalogu przechodzimy dalej.
  Dodawanie katalogu gier
 9. Klikamy przycisk “Zakończ” w celu zakończenia pierwszej konfiguracji AetherSX2.
  Skonfigurowany emulator

I to na tyle! Jeśli w folderze z grami, mieliśmy już jakieś pliki, to po zakończeniu konfiguracji zostaną one wyświetlone na ekranie głównym. Wystarczy tylko zaznaczyć dany tytuł, aby go uruchomić.

Dodawanie gier

Jeżeli skonfigurowaliśmy emulator PS2 na Androida w sposób zasugerowany powyżej, to po zdobyciu gier (oczywiście w legalny sposób) wystarczy dodać je do folderu wskazanego przy konfiguracji. Kiedy po wejściu do AetherSX2 nie zostaną one wykryte automatycznie, to klikamy 3 kreski w lewym górnym rogu, zjeżdżamy w dół i zaznaczamy opcję “Skanuj za nowymi grami”.

W emulatorze PS2 na Androidzie możemy też dodać zupełnie nowy folder z grami. Kiedy chcemy to zrobić:

 1. Klikamy 3 kreski w lewym górnym rogu i w pokazanym menu wybieramy opcję “Ustawienia aplikacji”.
 2. Przesuwamy górny pasek z zakładkami, a następnie wchodzimy do sekcji “Lista gier”.
 3. Klikamy na plus w prawym dolnym rogu, nawigujemy do folderu z grami i zaznaczamy “Użyj Tego Folderu” na samym dole.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak stworzyć kopię posiadanych gier na PlayStation 2, to ten proces, opisałem nieco dokładniej w moim poradniku dotyczącym PCSX2 (wspomnianym już na samym wstępie).

Jakie gry działają dobrze z AetherSX2 — kompatybilność emulatora

Dobra, to teraz kilka słów na temat kompatybilności naszego emulatora. Pod tym względem, jest bardzo dobrze, ale na pewno nie idealnie. Gdy mamy odpowiednio mocny telefon, to będziemy w stanie uruchomić zdecydowaną większość, gier z pełną płynnością i w odpowiednio zwiększonej rozdzielczości. Istnieje kilka tytułów, które nie uruchamiają się w ogóle, lub prezentują irytujące błędy graficzne, jednak tak naprawdę, jest ich tylko garstka. Nieoficjalną listę kompatybilności mobilnego emulatora PS2 utrzymywaną przez społeczność sprawdzicie na tej stronie.

Warto pamiętać, że od zeszłego roku AetherSX2 nie jest już rozwijany, więc kompatybilność pozostanie na aktualnym poziomie. Jedyny deweloper pracujący nad emulatorem postanowił przerwać nad nim pracę przez liczne groźby i wyzwiska, które były mu nadesłane przez użytkowników.

Podłączenie pada

Domyślnie po uruchomieniu gry AetherSX2 pokazuje na ekranie nakładkę ze wszystkimi potrzebnymi przyciskami. Teoretycznie moglibyśmy więc grać, korzystając z dotykowego wyświetlacza, jednak o wiele lepsze wrażenia uzyskamy po podpięciu dedykowanego kontrolera. W celu skonfigurowaniu takiego pada:

 1. Po podpięciu kontrolera poprzez Bluetooth lub USB-C w smartfonie, otwieramy aplikację AetherSX2.
 2. Klikamy 3 kreski w lewym górnym rogu, a następnie przechodzimy do kategorii “Ustawienia kontrolera”.
 3. Wchodzimy do zakładki “Ekran dotykowy” i w sekcji “Widok” klikamy na “Widok kontrolera na ekranie dotykowym” i zmieniamy aktywną opcję na “Bez”. Ta akcja wyłączy nakładkę z przyciskami pokazywaną na ekranie.
 4. Teraz przechodzimy do zakładki obok, czyli “Port 1”.
 5. Klikamy na opcję “Automatyczne przypisanie”, a zaraz po tym zaznaczamy nasz kontroler na liście.
  Automatyczna konfiguracja kontrolera w AetherSX2

Teraz pad powinien działać już w grze poprawnie. W razie potrzeby/problemów, w zakładce Port 1 bez większego trudu przypiszemy też każdy przycisk pojedynczo. Aby to zrobić, wystarczy tylko zaznaczyć dany przycisk w aplikacji, a następnie nacisnąć odpowiedni guzik na padzie.

Zmiana ustawień grafiki i inne istotne opcje

Zanim ostatecznie zakończymy konfigurację emulatora PS2 na Androidzie, warto zapoznać się z kilkoma dodatkowymi opcjami wymienionymi poniżej. Sprawią one, że nasze doświadczenie z AetherSX2 potencjalnie stanie się o wiele lepsze, niż przy ustawieniach domyślnych.

Włączenie opcji szybkiego uruchamiania

Na pierwszy ogień idzie szybkie uruchamianie. Aktywacja tej funkcji jest konieczna do poprawnego działania emulacji PlayStation 2 przy niektórych BIOS-ach. Jeżeli gry nie ładują się poprawnie, to powinniśmy sprawdzić, czy ta łatka na pewno została aktywowana. Kiedy chcemy to zrobić:

 1. Klikamy 3 kreski w lewym górnym rogu i wchodzimy w “Ustawienia aplikacji”.
 2. Upewniamy się, że pierwsza opcja, czyli ”Szybkie uruchamianie” jest zaznaczona. W razie potrzeby aktywujemy ją.
  Szybkie uruchamianie w emulatorze PS2

Zmiana rozdzielczości i API dla lepszego obrazu i wydajności

Kolejne bardzo ważne funkcjonalności, to upscaling/zmiana rozdzielczości, zmiana API i zmiana proporcji. Te opcje pozwalają odpowiednio dostosować jakość wyświetlanego obrazu oraz jego aspekt. Przy zmianie mnożnika upscalingu należy pamiętać, że wyższa rozdzielczość, może potencjalnie skutkować gorszą wydajnością uruchamianych gier.

Aby zmienić najważniejsze ustawienia grafiki w AetherSX2:

 1. Wchodzimy do ustawień aplikacji.
 2. Przechodzimy do zakładki grafika.
 3. Odpowiednio dostosowujemy 3 opcje:
  • Renderer karty graficznej (GPU) — Definiuje, z jakiego API korzysta emulator PS2. Domyślna opcja to “OpenGL”. Na niektórych sprzętach opcja “Vulkan” zaoferuje nieco lepszą wydajność w grach, ale czasami może też powodować problemy. Globalnie najlepiej zostawić opcję domyślną i zmieniać Renderer tylko w opcjach danej gry.
  • Mnożnik Upscalingu — Określa rozdzielczość, w jakiej uruchomiona jest gra. Domyślne (1x) to maksymalna rozdzielczość dla większości gier na PlayStation 2, czyli 480p. Na mocnych smartfonach, warto podnieść mnożnik upscalingu do 2x/3x, a nawet 4x dla odpowiednio lepszej jakości obrazu.
  • Proporcje — Ustala, czy gra uruchamiana jest w bardziej kwadratowych proporcjach 4:3/3:2, czy też w nowocześniejszym 16:9. Warto zaznaczyć tę opcję w grach, które natywnie wspierają proporcje 16:9 (np. seria God of War). Przed włączeniem 16:9 w emulatorze powinniśmy najpierw zaznaczyć odpowiednią opcję, w ustawieniach samej gry. W innym wypadku obraz zostanie rozciągnięty, co wygląda średnio.
   Najważniejsze opcje graficzne do emulacji PS2

Każdą z wymienionych opcji w razie potrzeby zmienimy też dla poszczególnych tytułów. W tym celu należy przejść do ekranu głównego, przytrzymać przez chwilę dany tytuł, a następnie zaznaczyć “Właściwości gry”. Po wejściu w “Ustawienia grafiki” znajdziemy tam Renderer, Mnożnik Upscalingu, proporcje i wszystkie inne przełączniki, których dusza zapragnie.

Menu podczas gry

Po wejściu do gry i jednorazowym kliknięciu Androidowego przycisku cofnij zostanie wyświetlone “szybkie Menu”Jest tam opcja zapisania gry (Zapisz stan), wczytania jej (Wczytaj zapis), zresetowania konsoli, czy wyjścia z gry. Dodatkowo wchodząc w poszczególne zakładki wyświetlane u góry, zobaczymy wszystkie inne ustawienia, które AetherSX2 pozwala zmienić dla pojedynczego tytułu.

Menu gry w emulatorze PS2

Szybki zapis przy wyjściu

Szybki zapis przy wyjściu to opcja robiąca dokładnie to, co ma w nazwie… automatycznie zapisuję grę/tworzy nowy save state przy wyjściu z gry. Po jej włączeniu nie musimy obawiać się, że postęp w grze zostanie utracony. Odpowiedni suwak do włączenia szybkiego zapisu przy wyjściu w AetherSX2 znajdziemy, wchodząc w Ustawienia aplikacji i do zakładki “ogólne”. Tam wystarczy tylko zaznaczyć pozycję “Save State on Shutdown”, aby aktywować opisaną funkcjonalność.

Skróty klawiszowe

Jeżeli podczas gry nie chcemy odrywać rąk z kontrolera, to w ustawieniach emulatora PS2 jesteśmy w stanie przypisać skróty klawiszowe np. do tworzenia zapisu, wczytywania gry, czy jej przyspieszenia. W tym celu:

 1. Uruchamiamy AetherSX2, klikamy 3 kreski w lewym górnym rogu i wybieramy “Ustawienia kontrolera”.
 2. Przechodzimy do ostatniej zakładki po prawej stronie zatytułowanej “Skróty klawiszowe”.
 3. Zaznaczamy daną opcję, a następnie klikamy na padzie kombinację przycisków, która ma ją wywoływać.

Dedykowane okładki do gier

Dodanie okładek do gier, nieco ułatwi poruszanie się po naszym katalogu i znalezienie odpowiedniej pozycji. Jeśli chcemy dodać okładkę do danej gry, to wystarczy przez chwilkę przytrzymać ją w menu głównym aplikacji, a następnie zaznaczyć “Wybierz obraz okładki”. Wskazujemy odpowiedni obraz i to tyle!

Okładki przy grach

Tak, jak zwykle do pobierania ładnych zdjęć okładek polecam stronę SteamGridDB.

Retro osiągnięcia

Na koniec, mamy Retro osiągnięcia wyświetlane podczas rozgrywki. Aby je prawidłowo skonfigurować, potrzebujemy kontra na stronie RetroAchievments. Po zarejestrowaniu na podanej stronie przechodzimy do ustawień aplikacji AetherSX2, wchodzimy do zakładki “Achievments” (druga od końca), zaznaczamy opcję “Enable RetroAchievments” a na koniec wybieramy opcję login (w sekcji Account) i logujemy się na stworzone wcześniej konto.

Podsumowanie

To już wszystko! Jeżeli powyższy poradnik pomógł wam w skonfigurowaniu emulatora PS2 na telefonie, to napiszcie w komentarzach, jakie gry na nim uruchomicie! W przypadku problemów i niejasności również zachęcam do pozostawienia wpisu w sekcji komentarzy (postaram się na nie odpowiedzieć w wolnej chwili).

Podobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć tworzenie podobnych treści? Możesz postawić mi kawę/herbatę (zapewne to drugie) w serwisie buycoffee.to

Zaproszenie na kawę

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *