Jak sprawdzić głośność słuchawek (dB) na iPhone?

Jak sprawdzić głośność słuchawek (dB) na iPhone?

Ostatnio przeglądając Social Media, natrafiłem na post pewnego użytkownika, który w drodze do pracy słuchał muzyki. Żył on jednak w bardzo głośnym miejscu (jeśli się nie mylę, był to Nowy Jork) i aby zagłuszyć dźwięki otoczenia, zwiększał on głośność na swoim telefonie do prawie maksimum. W efekcie po kilku latach takiej praktyki zaczął on mieć pewne problemy ze słuchem.

Osobiście zawsze uważałem, że słucham muzyki odpowiednio cicho/głośno. Mam kilku znajomych, którzy są tymi stereotypowymi ludźmi słuchającymi piosenek w komunikacji miejskiej tak głośno, że słyszy ich cały autobus, jednak sam nigdy się do takich osób nie zaliczałem. Powyżej wspomniany post uświadomił mnie jednak, że wciąż bardzo dużo czasu spędzam w słuchawkach. Praca? Słuchawki. Ćwiczenia? Słuchawki. Granie ze znajomymi? No, chyba wiecie już, o co chodzi. Właśnie dlatego pomyślałem, że warto byłoby sprawdzić, z jaką głośnością rzeczywiście słucham muzyki i czy nie jest ona przypadkiem zbyt duża. Na szczęście, jak się potem okazało, iPhone oferuje bardzo prostą opcję pozwalającą oszacować głośność użytkowanych słuchawek. W tym poradniku pokażę, jak możecie aktywować tę opcję i samemu sprawdzić jak głośne są wasze słuchawki podłączone do iPhone.

Aktywacja opcji słuch i sprawdzanie głośności słuchawek na iPhone

Aby sprawdzić głośność słuchawek na bieżąco w iPhone, iPadzie lub innym urządzeniu z systemem iOS/iPadOS:

 1. Wchodzimy do ustawień systemu.
 2. Zjeżdżamy w dół i wchodzimy do kategorii “Centrum sterowania”.
 3. Na liście dostępnych skrótów szukamy opcji “Słuch”, a następnie klikamy zielony plus, aby dodać ją do centrum sterowania.
 4. Wychodzimy z ustawień i podłączamy do iPhone nasze słuchawki (mogą być to zarówno słuchawki przewodowe, jak i bezprzewodowe, model też nie ma znaczenia).
 5. Puszczamy muzykę i dostosowujemy głośność do naszego komfortowego poziomu.
 6. Otwieramy centrum sterowania (iPhone z FaceID pociągnięcie palcem od prawego górnego rogu w dół, iPhone z TouchID pociągnięcie od dołu w górę).
 7. Wybieramy funkcję słuch (ikonka ucha) i sprawdzamy głośność słuchawek zmierzoną w decybelach.

Trzeba pamiętać, że wskazywane wyniki są wartościami zbliżonymi, więc raczej nie pozwolą nam ocenić poprawnej głośności co do jednego decybela. Wciąż jest to przydatna funkcja pozwalająca oszacować, czy przypadkiem nie słuchamy muzyki zbyt głośno.

Jak sprawdzić historię głośności słuchawek na iPhone?

Poza sprawdzaniem głośności słuchawek “na bieżąco” iPhone zapisuje też dane historyczne dotyczące poprzednich sesji słuchania. Jeśli chcemy je sprawdzić, to wystarczy wejść do aplikacji “Zdrowie”, kliknąć zakładkę “Słuch” i wybrać pierwszą opcję, czyli “Poziom dźwięku ze słuchawek”. Tam na prostym do zrozumienia wykresie znajduje się głośność słuchawek oraz informacja, czy zalecane narażenie na głośne dźwięki nie zostało przypadkiem przekroczone.

Poziom dźwięku w słuchawkach na przestrzeni czasu

Jak głośno słuchać muzyki na słuchawkach?

To, jak głośno powinniśmy słuchać muzyki, zależy przede wszystkim od naszego “celu” i aktywności, którą wykonujemy. Przykładowo: podczas zwykłego słuchania muzyki, czy odtwarzania jej przy ćwiczeniach rekomendowana głośność to około 60-70 dB. Jeśli jednak chcemy słuchać muzyki przy pracy, do snu, albo jako tło przy pracy, to naszą głośność powinniśmy ustawić około 15-30 dB niżej. Zbyt głośna muzyka może bowiem przeszkadzać w odpowiednim skupieniu się lub w zrelaksowaniu.

Limit dB przy słuchaniu muzyki zalecany przez światową organizację zdrowia (WHO) oraz samo Apple to około 75 dB. Zalecana, maksymalna tygodniowa ekspozycja na dźwięki o takiej głośności to 127h (czyli mniej więcej 18 godzin dziennie).

Niestety opisywana funkcja (czyli mierzenie dB) jest dostępna tylko na iPhone oraz iPadzie (no i iPodzie touch, o którym większość osób nie pamiętam). W innych sprzętach (np. tych opartych na systemie Android/Windows) najlepszą wbudowaną alternatywą dla systemu od Apple jest informowanie użytkownika o przekroczeniu zalecanego progu głośności oraz zbyt długim użytkowaniu słuchawek.

Na poniższej grafice możecie sprawdzić, jak głośne są niektóre zjawiska z życia codziennego, aby mieć jakiś punkt odniesienia.

Poziom głośności niektórych codziennie spotykanych sytuacji

(źródło: Associated Audiologists)

Pamiętajcie, że jeśli występują już u was jakieś komplikacje (typu trwałe piszczenie w uszach, czy powolny zanik słuchu) to samo dostosowanie nie wystarczy i konieczny będzie kontakt z lekarzem.

Dajcie znać w komentarzach, jak głośno Wy słuchacie muzyki w słuchawkach i czy sprawdzenie tego aspektu na iPhone zmieni wasze przyzwyczajenia!

Podobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć tworzenie podobnych treści? Możesz postawić mi kawę/herbatę (zapewne to drugie) w serwisie buycoffee.to

Zaproszenie na kawę

Komentarz

Informacja: W celu wykluczenia z dyskusji botów komentarze są zatwierdzane ręcznie, dlatego może minąć kilka godzin, zanim pojawią się one na stronie.

Jedna odpowiedź do „Jak sprawdzić głośność słuchawek (dB) na iPhone?

 1. Awatar Elvirmar
  Elvirmar

  Bardzo fajny post, dodatkowo pomocny. Piszesz też w sposób dokładny i widać, że jakość tekstu pisanego na tej stronie jest wysoka. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *